▶ Wybierz kategorię winiet: 

 

▶ Na jakie pojazdy na Słowacji trzeba wykupić winiety ? 

⇨ Samochody osobowe, busy, kampery do 3,5t DMC: trzeba kupić winietę. Winiety różnią się o siebie długością obowiązywania bez podziału na kategorie. 

⇨ Przyczepy: są dwie możliwości

-- nie trzeba kupować dodatkowej winiety dla przyczepy, jeśli suma zestawu (pojazd + przyczepa) nie przekracza 3,5t DMC (wg. dowodów rejestracyjnych), czyli wystarczy mieć winietę tylko dla pojazdu ciągnącego.

-- trzeba kupić dodatkową winietę dla przyczepy, jeśli suma zestawu (pojazd + przyczepa) przekraczają 3,5t DMC (wg. dowodów rejestracyjnych), czyli trzeba mieć winietę dla pojazdu ciągnącego i osobną winietę dla przyczepy.

⇨ Motory: nie trzeba kupować winiety, są zwolnione z opłat

Słowacja

Podróże zagranicznymi autostradami

Bardzo często Polacy decydują się na zagraniczny, wakacyjny wyjazd wybierając podróż samochodem. Dla wielu jest to najbardziej przystępny i wygodny środek transportu. Natomiast wjeżdżając na terytorium innego kraju trzeba stosować się do obowiązującego tam prawa, również drogowego. Podczas zagranicznej podróży samochodem należy przede wszystkim pamiętać o winietach na autostrady. Winiety stanowią dowód wniesienia opłaty za podróż autostradą. Kiedyś miała ona formę naklejki, którą naklejało się na przednią szybę. Aktualnie została zastąpiona elektroniczną formą.

Autostradowe winiety - Słowacja

Winiety Słowacja - online

Poruszając się po terenie Słowacji, co do zasady nie ma obowiązku posiadania winiety. W wiele miejsc można dojechać bezpłatnymi odcinkami autostrad, ponieważ na Słowacji znajduje się jedynie 663 km dróg, których pokonanie wymaga uiszczenia opłaty. Jest to bezsprzecznie duże ułatwienie dla turystów, bowiem zwiedzanie kraju autem jest w dużej mierze bezpłatne. Jednak posiadanie winiety autostradowej jest wymagane m.in. na autostradzie nr D1, na odcinku Bratislava, Vajnory - Hric. Podhradie,Ivachnová - Prešov, Západ, na autostradzie nr D2, na odcinku Brodské - Bratislava, na autostradzie nr D3, na odcinku Skalité - Svrcinovec, na autostradzie nr R1, na odcinku Trnava - Ban. Bystrica, Kremnicka, czy na autostradzie nr R2, na odcinku Zvolen, Východ - Kriván. Ważne jest aby przed wyjazdem dokładnie sprawdzić, czy w zakresie płatnych autostrad na Słowacji nie zaszły zmiany.

Jak zaopatrzyć się w winietę autostradową?

Winiety Słowacja 2022

Winietę autostradową na Słowację można kupić na dwa sposoby: stacjonarnie bądź elektronicznie, w zależności od możliwości i preferencji podróżującego. Zdecydowanie najprostszym sposobem jest zaopatrzenie się w winietę elektroniczną. Drugim sposobem jest zakup dokumentu stacjonarnie. Można je znaleźć w wielu sklepach z winietami, natomiast najbardziej dostępne są na stacjach benzynowych lub w punktach handlowych nieopodal od rozpoczęcia odcinka płatnej autostrady.

Co raz większą popularnością wśród podróżujących cieszą się elektroniczne winiety. Zdecydowanym plusem jest w tym przypadku fakt, że można nabyć ją przed podróżą, aby być w pełni przygotowanym przed wyjazdem. Co więcej, w przypadku e-winiety nie ma konieczności przyklejania jej na przednią szybę. Dokonanie opłaty za poruszanie się drogami szybkiego ruchu wymaga podania numeru rejestracyjnego auta, do którego winieta zostanie przypisana, kraj, rodzaj pojazdu oraz okres, na jaki winieta została wykupiona. Zatem jest to szybszy i wygodniejszy sposób zakupu obowiązkowego dokumentu. Potwierdzenie opłaty zostaje przesłane drogą e-mailową. Po otrzymaniu potwierdzenia jest pewność, iż w systemie poboru opłat na Słowacji podróżujący figuruje jako uprawniony do korzystania z autostrad, na określonych przez siebie warunkach.

Cena winiet na słowackie autostrady

Winiety Słowacja - cena

Cena winiety na słowackie autostrady jest uzależniona od łącznej masy całkowitej pojazdów. I tak samochód nieprzekraczający masy całkowitej 3,5 t wymaga zakupu winiety za korzystanie z autostrad dla tego pojazdu. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku zespołu pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5t. Natomiast, jeżeli masa całkowita zespołu pojazdów przekracza wskazaną wagę, na podróżującym ciąży obowiązek zakupu winiety zarówno dla pojazdu, jak i dla pojazdu ciągnionego.

Winietę na Słowacji można zakupić na dany okres czasu, a mianowicie na 10 dni, 30 dni lub 365 dni. Na wyznaczonych odcinkach słowackich autostrad posiadanie e-winiety jest wymagane przez obowiązujące prawo. Zatem brak uiszczonej ważnej opłaty za korzystanie z dróg szybkiego ruchu skutkuje mandatem karnym w wysokości od 80 euro.

Winiety Słowacja - mapa płatnych dróg

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl