▶ Wybierz kategorię winiet: 

 

▶ Na jakie pojazdy w Rumunii trzeba wykupić winiety ? 

⇨ Samochody osobowe, busy, kampery do 3,5t DMC: trzeba kupić winietę. Winiety różnią się o siebie długością obowiązywania oraz podziałem na kategorie:

-- Kategoria A - samochody zarejestrowane jako osobowe do 9 osób

-- Kategoria B - samochody zarejestrowane jako ciężarowe lub do przewożenia towarów: busy, kampery itp.

⇨ Przyczepy: nie trzeba kupować dodatkowej winiety dla przyczepy, ważne żeby pojazd ciągnący mógł legalnie ciągnąć daną przyczepę wg. zapisów z dowodu rejestracyjnego pojazdu. Nie ma znaczenia czy zestaw (samochód + przyczepa) przekracza 3,5t DMC czy nie

⇨ Motocykle: nie trzeba kupować winiety, są zwolnione z opłat

Winiety Rumunia 2022 — co należy wiedzieć?

Winiety to dowód wniesienia opłaty za korzystanie z dróg w danym kraju. Winiety na autostrady obowiązują w 8 państwach, w tym także w Rumunii. Jakiś czas temu winieta miała postać naklejki, którą należało nakleić na przednią szybę. Aktualnie obowiązują winiety elektroniczne. Winietę należy zakupić przed wyruszeniem w podróż do Rumunii, gdyż obowiązuje ona na wszystkich rumuńskich autostradach i zezwala na legalne poruszanie się po kraju. Kupując e-winietę zostaje ona przypisana do numeru rejestracyjnego pojazdu, którym będziesz się poruszał. Brak zakupu winiety na rumuńskie autostrady skutkować może mandatem, którego wysokość może osiągnąć nawet 4012,00 zł.

Winiety na autostrady — rodzaje i koszt

Winiety Rumunia - online

Samochody osobowe kategorii B, w których jest maksymalnie 9 miejsc i nie przekraczają wagi 3,5 tony, obejmuje jeden rodzaj winiety na autostrady. Pojazdy posiadające więcej niż 9 miejsc, flotowe oraz transportowe muszę wykupić inne rodzaje winiet. Kierowcy motocykli są zwolnieni z opłat za korzystanie z autostrad.

Planując podróż do Rumunii możemy zakupić e-winietę na:

  • 7 dni — cena wynosi 6 euro (ok. 29,99 zł),

  • 30 dni — cena wynosi 13 euro (ok. 59,00 zł),

  • 90 dni — cena wynosi 36 euro (ok. 109,99 zł),

  • 365 dni — cena wynosi 104 euro (ok. 169,99 zł).

Zakup winiety na rumuńskie autostrady uprawnia do legalnego poruszania się po wszystkich drogach na terenie całego kraju. Trzeba jednak zaznaczyć, że za przekroczenie mostów na Dunaju oraz na przejściu granicznym Ruse — Giurgiu obowiązuje dodatkowa opłata w wysokości 6 euro.

Wykupienie elektronicznej winiety na dłuższy okres znacznie bardziej się opłaca w przeliczeniu na pojedyncze dni. Dlatego warto dokładnie zaplanować podróż po Rumunii i wybrać najlepszą opcję dla siebie.

Gdzie kupić winiety na rumuńskie autostrady?

Zakup elektronicznej winiety nie jest problematyczny. Można tego dokonać na kilka sposobów. Pierwsza możliwość pojawia się tuż po przekroczeniu granicy Rumunii. Winietę na autostradę można zakupić na stacji benzynowej lub w punkcie sprzedaży na przejściu granicznym. Jednak, aby zaoszczędzić sobie stresu i niepotrzebnego stania w kolejkach na stacji benzynowej, najłatwiej wykupić e-winietę przez internet. Przed przystąpieniem do zakupu elektronicznej winiety należy przygotować niezbędne informacje:

  • dane osobowe,

  • kraj pochodzenia pojazdu,

  • numer rejestracyjny pojazdu,

  • numer VIN pojazdu.

Sklep z winietami to najlepszy wybór, ponieważ cała transakcja jest szybka i bezproblemowa. Dokument przychodzi po zatwierdzeniu płatności, co skutecznie zmniejsza stres związany z wyjazdem do obcego kraju.

Ważne jest także podanie adresu e-mail, na który zostanie wysłany dokument w formacie PDF potwierdzający płatność za winietę na rumuńskie autostrady.

W trakcie wypełniania formularzu nie należy używać znaków specjalnych, takich jak ą, ę, ł, ż itp.

Przed dokonaniem transakcji należy upewnić się, że adres mailowy jest prawidłowy. Po dokonaniu płatności otrzymamy na e-mail dokument z elektroniczną winietą. Dokument PDF należy zapisać w telefonie lub wydrukować.

Winiety Rumunia - mapa płatnych dróg

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl