🟢 Jesteśmy online i realizujemy winiety.

🔴 Twoje zamówienie zrealizujemy rano. Pracujemy codziennie w godzinach od 06.00 do 23.30

Winiety Czechy — gdzie kupić w Polsce? Ceny winiet, rodzaje winiet
Winiety Czechy — gdzie kupić w Polsce? Ceny winiet, rodzaje winiet

Podróżowanie po Czechach to dla wielu Polaków jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Jednak, aby legalnie poruszać się po drogach w tym kraju, należy posiadać ważną winietę. Winiety Czechy to bowiem obowiązkowy element wyposażenia każdego kierowcy.

W niniejszym artykule skupimy się na temacie zakupu winiety w Polsce. Podpowiemy, gdzie można nabyć winiety oraz jakie są ich rodzaje i ceny. Przy okazji omówimy również ważną winietę elektroniczną, która stała się jednym z ulubionych sposobów zakupu winiet wśród polskich kierowców. Zatem, jeśli planujesz wyjazd do Czech, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Obowiązek winiety elektronicznej — wszędzie na czeskich drogach?

W Czechach obowiązuje posiadanie winiety na drogach szybkiego ruchu, a kierowcy mogą ją nabyć już przed przekroczeniem granicy w Polsce, na stacjach benzynowych lub w sklepach motoryzacyjnych. Coraz więcej osób decyduje się na wygodną winietę elektroniczną, która jest dostępna przez internet i pozwala uniknąć problemów związanych z papierową winietą.

Gdzie potrzebuję winiety? Opłaty drogowe w Czechach

W Czechach opłaty drogowe dotyczą głównie dróg szybkiego ruchu oraz niektórych odcinków autostrad i dróg ekspresowych. Za brak wykupionej winiety lub brak opłaty za płatny odcinek kierowca musi się liczyć z wysokimi mandatami. Dlatego warto zadbać o zakup winiety czeskiej, aby legalnie przemieszczać się po odcinkach objętych opłatami drogowymi.

Jakie kupić winiety? Ważność winiet, ile kosztują winiety, ceny autostrad, mandat za brak winiety

Ceny winiet w Czechach zależą od ich rodzaju i czasu ważności. Najtańsza winieta drogowa na 10 dni kosztuje około 90 złotych, natomiast winieta roczna to wydatek około 420 złotych. Należy jednak pamiętać, że brak ważnej winiety na drogach szybkiego ruchu lub autostradach grozi wysokimi mandatami. Koszt mandatu za brak winiety wynosi do 20 000 koron czeskich.

Wygoda posiadania elektronicznych winiet autostradowych

Kupując winietę czeską, można skorzystać z opcji zakupu wirtualnej winiety, czyli winiety elektronicznej. Aby to zrobić, należy podać numer rejestracyjny pojazdu oraz okres ważności winiety. W przypadku zakupu rocznej winiety elektronicznej można uniknąć konieczności wymiany winiety co 10 dni oraz łatwiej kontrolować terminy ważności.

Jaki rodzaj winiety wybrać?

Jeśli planujemy podróżować po Czechach samochodem osobowym, wystarczy nam standardowa czeska winieta, która umożliwia poruszanie się po drogach objętych opłatami dla pojazdów do 3,5 tony. Jeśli tylko przejeżdżasz przez ten kraj, wybierz dniową winietę. Do częstych wyjazdów zachęcamy do zakupu rocznej winiety, a w przypadku wakacji najlepsza będzie winieta miesięczna.

Koszty czeskich autostrad

W przypadku braku ważnej winiety kierowcy muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia dodatkowych opłat. Dlatego warto dokładnie rozważyć cenę zakupu winiety w porównaniu z kosztem przejazdu bez winiety. Dla krótkotrwałych pobytów w Czechach można zdecydować się na zakup 10-dniowej winiety, a w przypadku dłuższych wyjazdów - na winietę miesięczną lub winietę roczną. Warto zauważyć, że winiety elektroniczne obowiązują na tych samych zasadach co winiety papierowe. Posiadając swoją winietę, można uniknąć dodatkowych opłat za brak winiety na czeskich drogach szybkiego ruchu lub autostradach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl