Producenci
Kto sprawdza winiety w Czechach? System nie do obejścia
Kto sprawdza winiety w Czechach? System nie do obejścia

Czeskie winiety - kierowcy omijają system?

Polski naród słynie z kombinatorstwa. Nie ma co ukrywać, mamy różne pomysły - czasem gorsze, a czasem lepsze. Część kierowców wpadła na pomysł, aby kupić winietę autostradową dopiero gdy na ich drodze pojawi się patrol policji lub administracji celnej. Niestety taki sposób nie przejdzie.

Do kontroli uiszczenia opłaty za winietę służby używają kamer. Są one montowane przy wjazdach na autostradę lub bramkach autostradowych. Czeskie systemy są niezwykle dokładne, policjant może sprawdzić nawet sekundę, w które została zakupiona e-winieta. Na tej podstawie dokładnie wie, czy kierowca złamał przepisy ruchu drogowego.

Kara za brak winiety autostradowej w Czechach

Czescy policjanci niestety mają dużo pracy w tym temacie. Okazuje się, że jest sporo kierowców, którzy wjeżdżają na autostrady i płatne drogi bez ważnej winiety elektronicznej. Mandat za jazdę bez e-winiety minimalnie wynosi 5 000 koron, czyli ok. 1000 zł. Część mandatów przenosi się na postępowanie administracyjne. Dzieje się tak, gdy kierowca odmówi przyjęcia mandatu. W takim wypadku kara pieniężna może wzrosnąć aż do 20 000 koron czeskich, czyli ok. 3 900 zł.

Gdzie kupić czeskie winiety?

Kombinowanie nie jest opłacalne, szczególnie że ceny czeskiej winiety autostradowej nie są wygórowane. Elektroniczną winietę najlepiej kupić online na stronie winietyautostradowe.pl. Polecamy zrobić to kilka dni przed wyjazdem, aby wszystko zostało zaksięgowane i zapisane w systemie. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego stresu.

Do zakupu winiety potrzebny jest numer rejestracyjny oraz kraj rejestracji pojazdu. Następnie należy wpisać dzień, od którego e-winieta ma być ważna. Po dokonaniu wpłaty dokument zostanie wysłany w formie PDF na podany w zamówieniu adres e-mail.

Rodzaje czeskich winiet autostradowych

W zależności od długości wyjazdu możesz zdecydować, która winieta będzie dla Ciebie najlepsza. Na stronie dostępne są:

  • 10-dniowe winiety,
  • 30-dniowe winiety,
  • 365-dniowe winiety.

Ich ceny są stosunkowo niskie, bo odpowiednio 79,99, 114,99 i 329,99 zł. Zdecydowanie lepiej zakupić e-winietę i legalnie podróżować po kraju.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl