Producenci
Jakie są najbardziej popularne europejskie autostrady?
Jakie są najbardziej popularne europejskie autostrady?

Długości autostrad — jaka jest najdłuższa sieć autostrad w Europie?

Czy wiesz, że łączna długość autostrad w UE i Strefy Schengen wynosi 82 tys. km? To ponad 2 razy więcej niż obwód ziemskiego równika! Europa da się lubić. ;) Najdłuższą autostradą w Europie może poszczycić się Hiszpania (17,1 tys. km). Drugie miejsce zajmują niemieckie autostrady (15,3 tys. km). Ostatnią pozycję podium zajmuje natomiast Francja (11,6 tys. km). Autostrady tych państw są jednocześnie jednymi z najpopularniejszych. Polska autostrada ma 1,6 tys. km, co zapewnia naszemu państwu 12. miejsce w rankingu. Rozbudowana sieć autostrad pozwala na szybką i komfortową podróż. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, aby nie zaliczyć autostradowej wtopy.

Przejazd autostradami w Europie — gdzie spotkasz się z systemem poboru opłat?

Korzystając z wybranego odcinka autostrady w danym kraju, musisz liczyć się z opłatami drogowymi. Wysokość opłat zależy od państwa oraz kategorii pojazdu, jakim się poruszasz. No i od tego, ile czasu zamierzasz spędzić w podróży. Jeśli chcesz korzystać z dróg płatnych, nie zapomnij o kupnie odpowiedniej winiety autostradowej. Brak winiety to gwarancja wysokiego mandatu i niepotrzebnego stresu.

O tym, w jakim kraju musisz mieć ważną winietę i w jakiej formie, pisaliśmy tutaj. W innych państwach, gdzie obowiązuje system poboru opłat za przejazd wybranymi odcinkami dróg, zapłacisz przy bramce. Mamy tutaj na myśli takie kraje jak:

  • Hiszpania
  • Grecja
  • Włochy
  • Portugalia
  • Chorwacja
  • Francja
  • Irlandia
  • Polska

Trochę teorii, ale uwierz, że bardzo przydatnej. Ważne, aby zwracać uwagę, czy dany odcinek drogi jest darmowy, czy płatny. Cena płatnej autostrady wynosi w każdym kraju inną kwotę. W Europie drogi płatne to standard, dlatego lepiej zapoznać się z cenami przed podróżą. W niektórych krajach przejedziesz przez sieć dróg bezpłatnie. Pamiętaj też, że przejazd tunelami może być dodatkowo płatny. Czyli oprócz winiety autostradowej możliwe, że system opłat pobierze również za przejazd tunelami.

Lubisz szaleć na drodze? W tych krajach lepiej pilnuj limitów prędkości - ograniczenia prędkości a płatne autostrady

Ograniczenia prędkości zostały wprowadzone po to, by każdy czuł się bezpiecznie na drodze. Okazuje się, że polskie autostrady są jednocześnie jednymi z najszybszych. W większości krajów Europy dopuszczalny limit prędkości jest niższy. Na Cyprze oraz w Norwegii możesz jechać jedynie 100 km/h! Więc jeśli lubisz "polską" prędkość 140 km/h, radzimy jednak zdjąć nogę z gazu. No, chyba że chcesz stracić pieniądze na wysoki mandat, zamiast dodatkowe atrakcje podróżnicze. Lepiej odwiedzić system poboru, ponieważ brak winiety to zdecydowanie większe kłopoty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl