Producenci
Czeskie autostrady – kto nie musi płacić za przejazd?
Czeskie autostrady – kto nie musi płacić za przejazd?

Czym jest winieta autostradowa?

Winiety autostradowe to rodzaj opłaty za korzystanie z czeskich dróg. W przeciwieństwie do większości polskich autostrad, u naszych sąsiadów nie zobaczymy charakterystycznych bramek autostradowych. Aby móc wjechać i korzystać z autostrady, musimy wcześniej wykupić swego rodzaju dostęp. Taka opłata nazywa się właśnie winietą. Przez wiele lat funkcjonowały winiety papierowe, lecz od początku 2021 r. czeskie autostrady są opłacane za pomocą e-winiety.

Winiety do Czech – gdzie kupić?

Gdzie kupić winiety? Elektroniczne winiety w najwygodniejszy sposób można zakupić na stronie internetowej www.winietyautostradowe.pl. Po dokonaniu zakupu możemy już bez przeszkód poruszać się wszystkimi czeskimi autostradami.

Ile kosztuje winieta w Czechach?

Czeska e-winieta dostępna jest w kilku różnych wersjach. W zależności od czasu, przez jaki zamierzamy poruszać się po czeskich autostradach, możemy wybrać wersję:

  • na 10 dni, która kosztuje 310 koron czeskich,
  • na 30 dni, której koszt to 440 koron czeskich,
  • na rok o łącznym koszcie 1500 koron czeskich.

Warto pamiętać, że jeśli posiadamy auto zasilane gazem ziemnym bądź biometanem, możemy skorzystać ze specjalnej eko-zniżki, która pozwala na zakup winiety za połowę ceny.

E-winieta Czechy — kto nie musi kupować?

Zobowiązani do zakupu elektronicznej winiety są wszyscy kierowcy poruszający się pojazdami samochodowymi o co najmniej czterech kołach, których masa całkowita wynosi 3,5 tony. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju przyczepy oraz motocykle nie podlegają temu obowiązkowi, a zatem mogą jeździć czeskimi autostradami za darmo. To jednak niejedyna sytuacja, gdy można nie opłacać e-winiety. Z opłat zwolnione są również:

  • pojazdy z napędem elektrycznym, wodorowym oraz hybrydowym (gdy poziom emisji CO2 nie przekracza 50 g/km);
  • pojazdy zabytkowe;
  • pojazdy, w których przewożone są pozostające na utrzymaniu dzieci chorujące na nowotwór złośliwy lub białaczkę.

Jak kupić winietę na Czechy?

Jak już zostało wspomniane, e-winietę na czeskie drogi możemy kupić przez Internet. Jednak dostępne są one również w stacjonarnych punktach sprzedaży oraz terminalach samoobsługowych, dzięki czemu wykupienie tej opłaty na pewno nie będzie żadnym problemem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl