Producenci
Co trzeba mieć w samochodzie jadąc do Czech?
Co trzeba mieć w samochodzie jadąc do Czech?

Jak przygotować samochód na wyjazd do Czech? Obowiązki na drogach płatnych

Planując podróż samochodem do Czech, ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do podróży oraz zapoznać się z najważniejszymi przepisami drogowymi. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

  1. Przed wyjazdem do Czech samochodem warto dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu, w szczególności ogumienia, hamulców, oświetlenia oraz układu chłodzenia. Należy pamiętać także o regularnym sprawdzaniu poziomu płynów eksploatacyjnych.
  2. Zabezpieczenie samochodu - chcąc zostawiać samochód na parkingu lub w miejscu niestrzeżonym, warto go odpowiednio zabezpieczyć. Można np. zainstalować blokadę kierownicy, antywłamaniowe okna lub dodatkowe zamki.
  3. Jadąc do Pragi samochodem, warto upewnić się, że zostały zabrane wszystkie ważne dokumenty z samochodu, takie jak dowód rejestracyjny oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC. 
  4. W Czechach obowiązuje winieta, czyli opłata za przejazd autostradami i drogami płatnymi. Zakup winiety może odbyć się w koronach czeskich lub w euro, na granicy lub przez Internet. Warto pamiętać, że brak winiety może skutkować otrzymaniem mandatu.
  5. W Czechach obowiązuje także szereg przepisów drogowych, których należy przestrzegać. Najważniejsze z nich to: ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym, do 130 km/h na autostradzie i do 90 km/h poza nim, obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania w dzień oraz zakaz spożywania alkoholu za kierownicą.
  6. Wjazd samochodem do Czech nie wymaga obowiązkowego ubezpieczenia turystycznego, jednak warto rozważyć jego zakup, szczególnie jeśli w planie jest dłuższa podróż po czeskich drogach. 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu a wjazd do Czech

Podróż samochodem po Czechach wymaga przestrzegania przepisów drogowych oraz posiadania obowiązkowego wyposażenia samochodu. Warto mieć ze sobą odpowiednie wyposażenie, takie jak gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka samochodowa oraz kamizelka odblaskowa. W przypadku podróży w zimie lub w górskich rejonach warto mieć także łańcuchy na koła. Podróżując z dziećmi, należy pamiętać też o fotelikach samochodowych dostosowanych do wieku i wagi dziecka. W czeskim wyposażeniu samochodu warto mieć także mapę lub nawigację GPS oraz zapas paliwa, na wypadek przemierzania mniej uczęszczanych tras.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl