▶ Wybierz kategorię winiet: 

 

▶ Na jakie pojazdy w Bułgarii trzeba wykupić winiety ? 

⇨ Samochody osobowe, busy, kampery do 3,5t DMC: trzeba kupić winietę. Winiety różnią się o siebie długością obowiązywania bez podziału na kategorie.

⇨ Przyczepy: jest podział na kategorie

-- nie kupuj winiety, jeśli masa zestawu (pojazd + przyczepa) nie przekraczają łącznie 3,5t DMC, wystarczy winieta

    tylko dla pojazdu 

-- kup dodatkową winietę dla przyczepy, jeśli masa zestawu (pojazd + przyczepa) przekraczają łącznie 3,5t DMC,

    trzeba mieć osobą winietę dla pojazdu i osobną dla przyczepy (obecnie brak winiet dla przyczep w naszym sklepie)

⇨ Motocykle: nie trzeba kupować winiety, są zwolnione z opłat

Bułgaria

Winiety na bułgarskie autostrady

Winiety Bułgaria 2022

Podobnie jak w innych państwach, również w Bułgarii obowiązują elektroniczne winiety. Od 1 stycznia 2019 roku zostały usunięte bramki kontrolne, w których do tej pory pobierane były opłaty i kontrola zakupionych wcześniej klasycznych winiet w postaci naklejki na szybę. W ten sposób Bułgaria pozbyła się kilometrowych korków, a przejazd przez autostradę jest zdecydowanie łatwiejszy. W tym państwie poruszanie się po drogach krajowych również jest płatne, dlatego każda osoba przekraczająca granicę zobowiązana jest do zakupu winiety. Kupiony dokument jest przypisany do numeru rejestracyjnego, który należy wpisać przy finalizacji zamówienia. Brak opłaconej winiety na autostrady może wiązać się z zatrzymaniem przez służby i obowiązkiem zapłacenia mandatu karnego.

Winiety – Bułgaria wprowadziła kilka możliwości

Planując wyjazd do Bułgarii, musisz pamiętać, że elektroniczna winieta jest obowiązkowa. Z tego obowiązku zwolnieni są kierowcy motocykli, natomiast kierowcy samochodów osobowych, których masa nie przekracza 3,5 tony, muszą mieć ważną e-winietę. Bułgaria maksymalnie uprościła reguły dotyczące tego dokumentu. Cena uzależniona jest od kategorii pojazdu, których jest trzy – K1, K2 i K3. Ostatnia z wymienionych dotyczy wszystkich pojazdów osobowych do 3,5 tony, w których liczba miejsc nie przekracza 8. Winiety autostradowe dostępne są w kilku opcjach czasowych. Osoby, które często przekraczają granicę tego państwa, powinny wybrać roczną winietę. Jest to najkorzystniejsza opcja pod względem cenowym. Pozwala również na zachowanie spokoju, ponieważ nie musisz za każdym razem sprawdzać, czy Twój dokument jest nadal ważny. Dla kierowców rzadko poruszających się po bułgarskich drogach wprowadzane zostały krótsze okresy ważności. Możesz zdecydować się bułgarskie winiety siedmiodniowe, miesięczne lub trzymiesięczne. Każda opcja jest korzystna cenowo, dlatego nie warto ryzykować i narażać się na mandat karny.

Przed zakupem warto przeanalizować swoją podróż i wykupić najkorzystniejszą winietę. Należy pamiętać, że im dłuższy okres ważności, tym cena będzie niższa w przeliczeniu na dni.

W jaki sposób kupić winiety na bułgarskie autostrady?

Planowanie wyjazdu często wiąże się ze stresem. Należy pamiętać o wszystkich przepisach obowiązujących po przekroczeniu bułgarskiej granicy. Winiety autostradowe są jednym z tych obowiązków. Ich zakup jest możliwy w punktach Agencji Infrastruktury Drogowej. Jednak ze względu na zmianę przepisów na początku 2019 roku, zdecydowanie lepiej zakupić e-winietę wcześniej, na przykład na stronie winietyautostradowe.pl. Cały proces jest prosty, a formularz, który należy wypełnić, został dokładnie opisany. Należy wybrać odpowiedni okres ważności, wpisać numer rejestracyjny pojazdu oraz termin startu obowiązywania. Po finalizacji elektroniczna winieta zostanie przesyłana w ciągu 2 do 12 godzin. Sklep z winietami gwarantuje szybkie zakupy, każdy krok jest dokładnie opisany. W efekcie planowanie wyjazdu i zebranie wszystkich dokumentów nie jest dodatkowym stresem.

Winiety Bułgaria - mapa płatnych dróg

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl